Instrukcja użycia i bezpieczeństo użytkowania

Przeznaczenie mazacza ręcznego

Mazacz służy do bezopryskowego nanoszenia Roundupu 360 SL bezpośrednio na zwalczane rośliny. Herbicyd Roundup 360 SL zwalcza rośliny jedno i dwuliścienne, zarówno roczne jak i wieloletnie. Wchłaniany wyłącznie przez zielone części rośliny i przemieszczany po wszystkich jej systemach, powoduje zamieranie rośliny wraz z korzeniami i kłączami.

Roundup 360 SL jest herbicydem IV klasy toksyczności. Wymaga zachowania środków ostrożności opisanych w instrukcji Roundupu. 

Bezpieczeństwo użytkowania mazacza

Zabrania się używania mazacza i jego elementów składowych niezgodnie z przeznaczeniem.

Mazacz napełniony herbicydem Roundupu 360 SL umożliwia niszczenie kęp szczególnie uciążliwych chwastów (pokrzywa, śmiałek darniowy, szczawie kłączowe itp.), a także wszystkich chwastów w międzyrzędziach upraw, wokół młodych drzew i krzewów oraz w każdej sytuacji, gdy zastosowanie opryskiwacza jest niemożliwe lub nieuzasadnione.

Użytkowanie mazacza wymaga zastosowania środków ostrożności opisanych w instrukcji Roundupu. Roundup 360 SL jest herbicydem IV klasy toksyczności.

Przed użyciem mazacza należy sprawdzić jego szczelność na całej długości rury oraz szczelność zamknięcia otworu wlewowego przez napełnienie urządzenia czystą wodą i wnikliwą jego obserwację. Wyciekanie wody z mazacza w miejscu innym niż linka dyskwalifikuje go do czasu jego naprawy.
Podczas przygotowywania cieczy roboczej i podczas pracy mazaczem nie wolno jeść, pić ani palić. Należy używać rękawic gumowych. Unikać zanieczyszczenia oczu.
Zabrania się stosować mazacz i jego elementy składowe niezgodnie z przeznaczeniem.
Mazacz chronić przed dziećmi i zwierzętami.
W przypadku zniszczenia informacji znajdujących się na urządzeniu należy je nabyć u producenta.

Termin zabiegu

Zabieg wykonuje się na intensywnie rosnących zielonych chwastach. Największą skuteczność herbicydu osiąga się: 

  • dla traw wieloletnich – przy wysokości 10-15 cm, 
  • dla chwastów dwuliściennych wieloletnich – przed i podczas kwitnienia, 
  • dla chwastów jednorocznych – cały sezon wegetacyjny. 

Warunkiem uzyskania pełnej skuteczności zabiegu jest bezdeszczowa pogoda przez 6 godzin po zabiegu.

Przygotowanie preparatu i dawki Roundupu

Do rury mazacza wlać wodny roztwór Roundupu 360 SL o stężeniu od 33% (jedna część Roundupu + dwie części wody) do 50%. Efektem zastosowania rzadszych formulacji glifosatu może być nadmierne wyciekanie preparatu! Zużycie Roundupu wynosi 0,5-2 l/ha. Niezbędna dawka Roundupu jest zależna od gatunku rośliny, fazy w której wykonuje się zabieg i masy korzeniowej chwastów. 

Do jednorazowego napełnienia mazacza przygotować nie więcej niż 0,15- 0,20 l cieczy roboczej – według oznaczenia na rurze. Zwraca się uwagę na dużą oszczędność zużycia preparatu, a więc pierwszy próbny zabieg proszę wykonać niewielką ilością (najwyżej 50 ml) roztworu.

Sposób użycia

  Podczas pracy mazaczem nie wolno jeść, pić ani palić. 
Należy używać rękawic gumowych. 
Unikać zanieczyszczenia oczu.

Po pierwszym napełnieniu mazacza należy odczekać, aż linka lekko się nasączy. Przed następnym użyciem zaschniętą linkę nawilżyć czystą wodą. Korek otworu wlewowego posiada w swej ściance dziurkę, która umożliwia dostęp powietrza i swobodne nasączanie linki podczas zabiegu. Mocniejsze dociśnięcie korka spowoduje zamknięcie dziurki, a tym samym ograniczy wypływ preparatu. Pocieranie chwastów przeprowadzić co najmniej dwukrotnie (w przeciwnych kierunkach), zwracając uwagę, aby linka nie dotykała roślin uprawnych. Podawana ciecz nie musi być widoczna ani na lince, ani na smarowanej roślinie. Całkowicie bezcelowe i szkodliwe dla trwałości mazacza jest przesuwanie linki po ziemi.

  Preparat może być przenoszony na obuwiu, dlatego należy unikać nadeptywania na posmarowane nim rośliny.

Pierwsze objawy zamierania chwastów występują po 7-10 dniach. Do tego czasu należy wstrzymać wszelkie zabiegi uprawowe. Całkowite obumarcie chwastów występuje po 3-4 tygodniach. W razie potrzeby zabieg powtórzyć.

Użytków zielonych, na których stosowano Roundup, nie kosić ani niewypasać w ciągu tygodnia po wykonaniu zabiegu.

Konserwacja, przechowywanie i transport mazacza

Po zabiegu oczyścić linkę. Po sezonie urządzenie z linką umyć i przepłukać wodą. Nie demontować bez potrzeby wymiany elementów. 

Mazacz przechowywać i transportować w temperaturze nie wyższej niż 40ᵒC. Szczelnie zamknięty mazacz z ewentualną pozostałością preparatu zawiesić w ustronnym miejscu linką do góry. Końcówkę roboczą należy zabezpieczyć woreczkiem foliowym przeznaczonym wyłącznie do tego celu. 

Mazacz chronić przed dziećmi i zwierzętami.

Demontaż i kasacja

Podczas demontażu i kasacji używać rękawic gumowych.

W przypadku zniszczenia mazacza w stopniu uniemożliwiającym jego regenerację, należy go zdemontować, a elementy składowe posegregować i przekazać do właściwych punktów utylizacji.

wersja do pobrania

Cała instrukcja w jednym pliku